İzmir’in Kadın Vatmanları: Çocukların Kahramanları

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin raylı sistemlerinde çalışan kadın vatmanlar, işlerini büyük bir özveriyle yürütüyor. Hiçbir engelin yıldırmadığı, tüm zorlu eğitimleri başarıyla tamamlayan kadın vatmanlar, çocuklarının da kahramanı. Anneleriyle gurur duyan çocuklar, onların mesleğine karşı da oldukça ilgili.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin raylı sistemlerinden Metro A.Ş ile İzmir Tramvayı’nda çalışan 282 vatmanın 33’ü kadın. Kadınlar, bu mesleği yaparken, yalnızca kendilerine değil çocuklarına da büyük bir gurur ve mutluluk yaşatıyor. Anne

“BENİM ANNEM TRAMVAY KULLANIYOR”

10 yıldır İzmir Tramvayı’nda çalışan Gülşah Yurttaş’ın (38) 8 yaşında bir oğlu var.

İlk zamanlar işe gittiğinde oğlu Çağan’ın bunu pek istemediğini fakat şimdi mesleğinin onu çok mutlu ettiğini belirten Yuttaş, “Oğlum artık işimi çok seviyor. Arkadaşlarına ‘Benim annem tramvayı kullanıyor’ deyip bununla gurur duyuyor. Bu durum oğlumu mutlu ediyor. Babası da İZBAN’da çalışıyor. Mesleğimiz üzerinden arkadaşlarına hava atıyor” dedi.

Tramvay kullandıklarını gören insanların şaşırdığını da vurgulayan Gülşah Yurttaş, şunları söyledi:

“Özellikle çocuklar bizi gördükleri zaman mutlu oluyor. Yaş almış kadınlar da tebrik ediyor. ‘İşte kadının gücü. Bravo size. Kadının bu işi yapması çok güzel’ diyen birçok kişi oluyor.”

ZORLU EĞİTİMLERDEN GEÇTİ

İstihdam standında yaptığı başvuru olumlu sonuçlanınca, zorlu eğitimlerden geçerek vatman olan Merve Eyigün (35) de 10 yıldır bu mesleği yapıyor. 7 yaşındaki oğlu Osman Emir’nin trenlere ilgisini artıran Merve Eyigün, “Başvurduğum zaman, diğer adayların hepsinin erkek olduğunu gördüm. Böyle bir işi kadınların yapamayacakları yönündeki algıyı kırmak adına şansımı denemek istedim. Özgeçmişimi verdim ve bir yıl sonra beni aradılar. 3 aşamalı sınavdan geçtim. Yine 3 aamalı mülakat yapıldı. Zorlu birçok sınavın ardından başarılı oldum ve işe başladım” diye konuştu.

“OĞLUM OKULDA BENİM MESLEĞİMİ ANLATIYOR”

Osman Emir’nin tramvayı kullanırken kendisini gördüğünde heyecanla el salladığını, trenleri arkadaşlarına anlattığını belirten Merve Eyigün, “Oğlum tramvayın nasıl kullanıldığını merak ediyor. Okula gittiğinde işimi anlatıyor. Bu çok güzel, gurur verici bir duygu. Sürekli trene binip yanıma oturmak istiyor. Çok meraklı. Her şeyi öğrenmek istiyor” dedi.

Kadınların böyle bir işi yapmasının gurur verici olduğunun altını çizen Eyigün, “Erkeklerin mesleğini yaptığımız için çok mutluyuz. Bir anne olarak bu işi yaptığım için ayrıca mutluyum. Eşim de bana çok destek veriyor. Beni gördüklerinde el sallayan, alkışlayan çok insan oluyor. Çok güzel bir duygu benim için. İşimizi çok seviyoruz” ifadelerini kullandı.

“ZORLUKLARIN ÜSTESİNDEN GELDİM”

Metro’da 7 yıldır vatman olan Burcu Duman (34) da 9 yaşındaki oğlu Egemen’in kahramanı. Vatman olarak çalışmak için 2,5 yaşındaki çocuğunu bırakıp iş başvurusu yaptığını, kabul edilince de işi öğrenmek için çok çalışıp başardığını anlatan Burcu Duman, “Çok zorlu eğitimlerden geçtik. Ama çok fazla çalışıp tüm o zorlukların üstesinden geldim. Yaptığımız iş kesinlikle çok keyifli. Ben bunu başardıysam herkes başarabilir diye düşünüyorum” dedi.

“9 YAŞINDAKİ OĞLUM TREN KULLANMAK İSTİYOR”

Egemen’in vatmanlığa çok ilgili olduğunun altını çizen Duman, “Çok heves ediyor. Makinist olmak istediğini söylüyor. Tren kullanmak istiyor. Ben de bu durumu çok hoş karşılıyorum. Eşim ve oğlum bir gün yolcu bölümünde benim kullandığım trene bindi. Oğlum her istasyonda inip bana el sallayıp, tekrar biniyordu. Bu işe karşı çok hevesli. ‘Ben de tren kullanacağım. Anneciğim lütfen bana izin verir misin, treni ben sürmek istiyorum’ diyor. Vatman olmak isterse kesinlikle desteklerim” diye konuştu.

“BEBEK ARABALI İNSANLARI GÖRÜNCE BEKLEME SÜREMİ UZATIYORUM”

Çalışırken özellikle yaş almış kişiler ile çocuklara karşı hassas davrandığını belirten Duman, “İstasyonlarda yaş almış ve küçük çocukları gördüğüm zaman, bekleme süremi biraz uzatıyorum. Özellikle bebek arabalı birini gördüğüm zaman böyle yapıyorum. Çocuğun istasyonda soğuk veya çok sıcak havada beklemesine gönlüm el vermiyor” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir